Toksyna botulinowa jest substancją porażającą mięśnie. Stosuje się ją w celu zminimalizowania zmarszczek i nieestetycznych skutków starzenia.
- Czym jest toksyna botulinowa?
- Gdzie naturalnie występuje toksyna botulinowa?
- W jakim celu stosuje się toksynę botulinową w medycynie estetycznej?
- Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej?
- Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – czy jej działanie jest odwracalne?
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej jest substancją produkowaną przez bakterie (laseczki) jadu kiełbasianego. Spożyta wraz z produktem zawierającym ją naturalnie prowadzi do ciężkiego zatrucia. Jest neurotoksyną.
Posiada oznaczenia od A do G. Każda z toksyn charakteryzuje się innym działaniem i bywa wykorzystywana w innych celach. W medycynie estetycznej najczęściej stosuje się toksynę botulinową typu A.
Gdzie naturalnie występuje toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa występuje w niewłaściwie przechowywanym jedzeniu. Jad kiełbasiany można spotkać najczęściej w konserwach mięsnych oraz warzywnych. Jej zewnętrznym objawem jest wypukłe denko oraz charakterystyczny syk słyszalny podczas otwierania.
W jakim celu stosuje się toksynę botulinową w medycynie estetycznej?
Toksyna botulinowa stosowana w medycynie estetycznej nie ma postaci silnej trucizny. Pomaga zlikwidować zmarszczki oraz wymodelować owal twarzy. Dawki aplikowane podczas zabiegów są bardzo niskie i w pełni bezpieczne.
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej jest wykorzystywana przede wszystkim do zabiegów odmładzających. Najczęściej z jej pomocą koryguje zmarszczki wokół ust, na czole oraz przy oczach. Doskonale radzi sobie z kurzymi łapkami i lwią bruzdą.
Dzięki działaniu wspomagającemu pracę mięśni mimicznych redukuje także opadające kąciki ust oraz brwi.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej?
Lekarz specjalizujący się w zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej powinien przeprowadzić dokładny wywiad oraz zlecić niezbędne badania. Następnie określa ilość oraz rozmieszczenie iniekcji, a także ilość substancji niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego efektu.
Bardzo uważnie odmierzona ilość preparatu zostanie wstrzyknięta w zaznaczone miejsca z wykorzystaniem cienkiej igły.
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej stanowi kluczowy składnik krótkiego zabiegu niwelującego zmarszczki oraz stymulującego pracę mięśni mimicznych.
Efekty przeprowadzonego zabiegu utrzymują się zwykle od pół roku do 8 miesięcy.
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – czy jej działanie jest odwracalne?
Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej, podczas których wykorzystywana jest toksyna botulinowa, jest w pełni bezpieczne i odwracalne. Porażenie mięśni mające na celu spłycenie widocznych zmarszczek ustępuje samoczynnie po kilku miesiącach. W celu przedłużenie efektów zabiegu należy go regularnie powtarzać.
Kluczową zasadą, którą należy przestrzegać podczas spłycania zmarszczek z wykorzystaniem toksyny botulinowej, jest korzystanie z usług świadczonych przez profesjonalistów z doświadczeniem. Dzięki temu zarówno rozmieszczenie jak i ilość podawanego preparatu będą w pełni dopasowane do twarzy i oczekiwań.
W przeciwnym razie może dojść do sytuacji trwałego porażenia mięśni twarzy oraz zaniku naturalnej mimiki. Efekt ten jest nieestetyczny. Krótkotrwały ból po poprawnie wykonanym zabiegu jest normalny i nie powinien wzbudzać obaw. Podobnie jest krótkotrwała wysypka w okolicy iniekcji i ból mięśni.
Artykuł sponsorowany