Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Ortezy nadgarstka i inne protezy ortopedyczne

6 grudnia 2018 orteza nadgarstka


Orteza to określenie protezy ortopedycznej. Jej funkcja jest podobna do gipsu, jest to utrzymywanie uszkodzonego stawu w stałej pozycji. Ortezy odciążają mięśnie, stabilizują staw, zmniejszają obrzęki dzięki czemu skutecznie przyśpieszają powrót chorego do zdrowia. Mogą być używane nie tylko przy złamaniach, ale też urazach, skręceniach oraz dysfunkcjach neurologicznych, chorobach reumatycznych a także oczywiście po zabiegach operacyjnych na stawie. Protezy ortopedyczne są także powszechnie używane przez sportowców, bez względu na to, czy robią przerwę w karierze czy też nie. Często po ortezę sięga się profilaktycznie, żeby zapobiec ewentualnym powikłaniom po urazie. Jest bardzo wiele powodów, dlaczego stosuje się te akcesoria w ortopedii. Najbardziej popularne są: orteza nadgarstka, kręgosłupa, czy też stawu barkowego.

Funkcje ortezy

Oprócz funkcji zabezpieczających staw, proteza ortopedyczna ma także szereg cech sprzyjających użytkowaniu. Są wykonane z nowoczesnych materiałów, które mają wysoką przepuszczalność powietrza, są wykonane z takich materiałów, aby były wygodne i przyjemne dla skóry. Orteza odprowadza nagromadzoną wilgoć oraz bez problemu utrzymuje stałą temperaturę. Proteza jest wykonana z delikatnych poduszeczek wszytych w konstrukcję, które stabilizują staw i zapewniają mu wygodne użytkowanie. Sztywne ortezy są wykonane z włókien węglowych lub szklanych.

Ortezy pozwalają minimalizować skutki urazu, zapewniając swobodę poruszania się zachowując wygodę użytkowania. Mimo wszystko stosowanie tego rodzaju produktów medycznych powinno zostać skonsultowane ze specjalistą z dziedziny ortopedii, który zna przypadek choroby określonego pacjenta. Jest to niezwykle ważne w procesie leczenia i bez wątpienia potrafi przyśpieszyć czas rekonwalescencji. Pamiętajmy więc, aby nie kupować sprzętu na własną rękę, ponieważ istnieją różne rodzaje protez ortopedycznych, o różnych wielkościach, kształtach, formach, wykonane z przeróżnych materiałów o różnorakim przeznaczeniu.

Komfort noszenia ortezy

Higiena w czasie stosowania ortez jest niezwykle łatwa, ponieważ protezy tego rodzaju możemy zdjąć w każdym momencie. Należy jednak uważać, aby nie naruszyć uszkodzonego stawu, ponieważ właśnie proteza zabezpiecza nam uraz przed dalszą destrukcją. Miejsce umieszczenia stawu, np. nadgarstek, należy przemywać delikatnie środkami myjącymi, uważając aby nie naruszyć procesu rekonwalescencji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeden niekontrolowany ruch może spowodować pogłębienie się problemu i np. do kolejnego zabiegu.

Rodzaje ortez

Jak już było wspomniane, mamy najróżniejsze rodzaje protez ortopedycznych, najpopularniejsze to:

 • orteza kręgosłupa,
 • odcinka szyjnego – stabilizuje oraz odciąża kręgosłup w odcinku szyjnym, odciąża mięśnie szyi po urazach, operacjach, w rehabilitacji, w bólach głowy i szumach usznych, w kręczu szyi, w zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa,
 • odcinka piersiowego – zastosowanie w bólach lędźwiowych, zespołach przeciążeniowych, po zabiegach operacyjnych, zaburzeń napięcia mięśniowego w powłokach brzusznych,
 • kończyn górnych i dolnych – pozwalają regulować kąt zgięcia i wyprostu stawów, wzmacniają słabe i kontuzjowane stawy, stosuje się w rekonwalescencji po operacjach, przy przeciążeniach ścięgien, oraz w profilaktyce, jeżeli osoba ma ciężką, obciążającą pracę fizyczną,
 • stawu barkowego – leczenie złamań kości ramiennej, zwichnięcia, zmiany zwyrodnieniowe, zespoły bólowe nawykowe zwichnięcia stawu ramiennego, zabezpieczenie i profilaktyka przed zwichnięciami stawów.

Osobne miejsce warto poświecić bardzo popularnej i często stosowanej ortezie nadgarstka.

Orteza nadgarstka

Orteza nadgarstka – kiedy zakładamy ortezę nadgarstka? W przypadku urazów nadgarstka oraz kciuka, złamań kości dłoni, stanów zapalnych, pooperacyjnie. Oczywiście kiedy nastąpi uraz, udajemy się do lekarza i on postanawia, co jest najlepsze dla uszkodzonego stawu. Niejednokrotnie trzeba go nastawić, zastosować leki, albo operować. Orteza nadgarstka bez wątpienia pomaga powrócić choremu nadgarstkowi do zdrowia w o wiele szybszym tempie. Niekiedy założenie ortezy nie odbywa się tylko profilaktycznie, a jest koniecznie dla zdrowia pacjenta.

Ceny ortez

Istnieje jeszcze bardzo ważny aspekt powyższego akcesorium medycznego, a mianowicie ceny poszczególnych ortez. Poniżej przedstawiam orientacyjną listę cen poszczególnych protez, która bez wątpienia okaże się przydatna dla zainteresowanych:

 • Orteza nadgarstka CENA – od ok. 30 do 40 zł
 • Orteza kręgosłupa CENA – od ok. 30 do 150 zł
 • Orteza stawu barkowego CENA – od ok. 60 do 300 zł
 • Orteza kończyn dolnych CENA – od ok. 30 d 450 zł
 • Orteza kończyn górnych CENA – od ok. 90 do 250zł
 • Orteza odcinka piersiowego CENA – od ok. 60 do 350zł
 • Orteza odcinka szyjnego CENA – od ok. 80 do 260zł

Jak widać, ceny takiego sprzętu są dość wysokie, ale bez wątpienia warte swojej wartości i pomocne w leczeniu różnego rodzaju schorzeń ortopedycznych.

Jak Przygotować Włosy na Ważne Wydarzenie

ZdrowieWRuchu

Grupa miłośników zdrowego trybu życia i sportu. Na naszym blogu piszemy przede wszystkim o sporcie i zdrowiu. Doradzamy jak skutecznie trenować i objaśniamy wszelkie niuanse związane z medyczną stroną sportu. Jesteśmy też entuzjastami urody i mody, dlatego chętnie dzielimy się też ciekawostkami i poradami związanymi właśnie z tymi dziedzinami. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rękawice bramkarskie
buty sportowe dla kobiet

Jesteś zainteresowany reklamą?

buty sportowe dla kobiet