Cellulit

Cellulit – przyczyny i metody radzenia sobie z nim

Zbliżające się lato sprawia, że bardziej krytycznie niż do tej pory przyglądamy się swojemu wyglądowi. I choć marzymy o jędrnej i nawilżonej skórze, często nie możemy ukryć przed sobą, że jest ona daleka od ideału. W miesiącach letnich mankamentem szczególnie kłopotliwym okazuje się być cellulit. Warto więc dowiedzieć się, jakie są jego źródła i jak uporać się z problemem.

Czym jest cellulit?

W ujęciu medycznym cellulit jest nierównomiernie rozmieszczoną tkanką tłuszczową. Pojawia się w towarzystwie zmian tkanki podskórnej o obrzękowo-włóknistym charakterze i jest problemem dość powszechnym, bo obserwowanym nawet u ośmiu na dziesięć kobiet, które ukończyły dwudziesty rok życia. Pojawia się także u mężczyzn, choć jego obecność u panów jest zjawiskiem bez porównania rzadszym. Przeważnie daje o sobie znać już w okresie dojrzewania. Do jego nasilenia się prowadzi również ciąża i menopauza oraz zaburzenia hormonalne. Jego rozpoznanie nie jest trudne. Zwykle cellulit przyjmuje postać nierównej oraz pofałdowanej powierzchni skóry. Latem zmorą jest zwłaszcza jego obecność na pośladkach, choć cellulit może zagościć także na udach, biodrach, brzuchu, a nawet na ramionach.

Skąd się bierze cellulit?

Nie ma jednej przyczyny powstawania cellulitu. Bardzo często nie mamy zresztą żadnego wpływu na taki stan rzeczy. Oczywiście, musimy być świadomi tego, że pewne nasze zachowania wspierają niekorzystne zmiany i przyczyniają się do tego, ze są one znacznie lepiej widoczne niż w innych okolicznościach. Dzieje się tak choćby wtedy, gdy unikamy aktywności fizycznej, zmagamy się z wahaniami wagi, a nasza dieta bazuje na żywności przetworzonej charakteryzującej się dużą zawartością cukru oraz soli. Na wielkość cellulitu mogą też wpływać problemy z krążeniem, a nawet noszenie ubrań na tyle obcisłych, że są w stanie wywoływać ucisk tkanek.

Skuteczna walka z cellulitem

Walka z cellulitem powinna być składową wielu działań, a jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez osoby, które myślą o niej, powinno być przejście na zdrowszą, bardziej zrównoważoną dietę. Szczególnie duży nacisk należy położyć na te produkty, w których składzie znajdują się cukier oraz sól, bo to właśnie one zwykle są najbardziej problematyczne. Nie wolno zapominać także o zwiększonej aktywności fizycznej oraz o działaniach pozwalających na modelowanie sylwetki. Tu doskonale sprawdzają się peelingi, masaże i profesjonalne kosmetyki. Warto odwiedzić też salon kosmetyczny. Jego pracownicy są zwykle w stanie wskazać bardzo konkretne rozwiązania zwiększające szanse na pozbycie się cellulitu.