woda toaletowa czy perfumy?

Woda toaletowa czy perfumy – co wybrać?

Woda toaletowa, woda perfumowana, perfumy… Pachną tak samo, ale różnią się ceną. Mają zupełnie różne flakony i opakowania. Jak to jest możliwe? Co wybrać, tak by nie żałować?

Najważniejsza jest zawartość procentowa

Woda toaletowa a perfumy – jaka jest różnica? To pytanie, które zadaje sobie każdy w perfumerii stojąc przed półką uginającą się od różnorakich flakonów i buteleczek. Wszystkie wspomniane rodzaje zapachów – wody toaletowe, perfumowane, kolońskie oraz perfumy mają bardzo zbliżony do siebie skład. Nie jest on jednak identyczny. Główna różnica polega na ich składzie procentowym. Perfumy mają w sobie od 25 do 43% olejków zapachowych, które są rozcieńczone w alkoholu. Woda perfumowana ma ich od 10 do 20%, następna jest woda toaletowa z 5 do 10% substancji zapachowych. Najmniej ma ich woda kolońska – pomiędzy 3 a 5%. Woda toaletowa ukrywa się pod skrótem EDT, czyli eau de toilette.

Różnice w zapachu

Pomiędzy zapachem perfum, a wody perfumowanej właściwie nie ma różnic. Woda toaletowa zazwyczaj jednak się różni od oryginalnej kompozycji. Jest odświeżona i złagodzona. Przykładem, gdzie perfum i woda toaletowa pachną zupełnie inaczej, jest słynna Givenchy Ange ou Demon Le Secret. Należy też pamiętać, że woda toaletowa zawiera mniej niż połowę olejków zapachowych, które są obecne w perfumach. Oznacza to, że są mniej intensywne i mają mniejszą trwałość. Wody toaletowe mają najczęściej zupełnie inne flakony niż perfumy. Są mniej eleganckie i ekskluzywne. Za to dużo lepiej mieszczą się w torebce.

Mniejszy wybór dla panów

Panowie nie mają tak dużego wyboru jak panie. Warto wiedzieć, że pośród stworzonych dla nich produktów królują wody toaletowe. Ich ilość jest dużo większa niż wód perfumowanych. Wynika to z faktu, że typowo męskie nuty, takie jak na przykład piżmo – to bardzo intensywne zapachy. Nie ma potrzeby używać ich w dużych stężeniach. Mocne perfumy należy używać bardzo umiejętnie. W przeciwnym wypadku nawet najpiękniejszy zapach może stać się zbyt mocny i uciążliwy. Może przeszkadzać nie tylko osobie, która go użyła, ale także jej otoczeniu. Woda toaletowa to bezpieczniejszy wybór. Również można użyć jej w nadmiernej ilości, ale jest to trudniejsze niż w przypadku bardzo wysoko stężonych perfum i wód perfumowanych. Perfumy często uważane są za zbyt mocne i duszące. Z tego powodu nie wszyscy za nimi szaleją.

Kiedy decydować się na wodę toaletową, a kiedy na perfumy?

Woda toaletowa to zapach, który jest idealny na co dzień. Trzeba nakładać je kilka razy w ciągu dnia, więc należy pamiętać o noszeniu przy sobie flakonika z produktem. Perfumy znanych i dobrych producentów są bardzo wydajne, bo ich zapach może trwać nawet kilka dni. Jednak, należy bezwzględnie pamiętać, że np. perfumy są dużo droższe niż woda toaletowa. Warto decydować się na nie w przypadku specjalnych okazji, wielkich wyjść… albo po prostu, gdy nie mamy ochoty spryskiwać się wodą w ciągu dnia. Aby kupić perfumy w przystępnej cenie warto sprawdzić ofertę perfumerii internetowych, takich jak np. perfumesco.pl. Latem, lepiej wybierać świeże, owocowe zapachy. Zima i jesień – to ciężkie nuty. Zasada ta jest uniwersalna i dotyczy wszystkich form zapachowych.