odzież kompresyjna

Odzież kompresyjna

Jedną z ważnych decyzji, jaką należy podjąć podczas aktywności fizycznej jest ubiór. Szczególnie osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportem mogą nie orientować się w teraźniejszych trendach. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli oraz rodzajów sportowych ubrań. Niektóre z nich są bardziej profesjonalne, inne mniej. W zależności od zapotrzebowania powinniśmy wybrać taki, który najbardziej będzie odpowiadał naszym indywidualnym wymaganiom. Nad specjalnym rodzajem sportowej odzieży warto zastanowić się w momencie, gdy chorujemy lub nasze mięśnie wymagają specjalnego traktowania. Wtedy przydatny może być taki ubiór jak odzież kompresyjna.

Skład oraz pochodzenie odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna wykonana jest z elastycznego materiału, można ją nosić po konsultacji z lekarzem. Jeżeli sam nie wspomni o tego rodzaju możliwości, to warto swojego lekarza zapytać o zastosowanie takiej odzieży. Początkowo tak zwane opaski kompresyjne stosowane były w medycynie. Kompresja zastosowana w odzieży sportowej zwiększyła jej możliwości oraz zastosowanie, z czego zadowolonych jest wiele osób.

Odzież kompresyjna – zalety

Niektórzy po raz pierwszy mogą usłyszeć o tego rodzaju odzieży, jednak coraz częściej jest ona widywana na siłowniach. Dosyć często ceniona przez sportowców, którzy jeszcze bardziej mogą wesprzeć swoje mięśnie. Jednak trzeba również pamiętać, że ubiór termoaktywny ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych, które mogą wspomóc chorym osobom w powrocie do sprawności. Pełna sprawność jest czymś, czego pragnie każda osoba. Opisywana odzież uciska mięśnie, dzięki czemu powoduje ich lepsze ukrwienie oraz dotlenienie. Zatem pomaga nie tylko podczas wysiłku fizycznego, lecz również w leczeniu takich chorób jak układ krążenia. Poprzez siedzący styl życia i małą ilości ruchu jest to choroba, na którą obecnie cierpi wiele osób.

Warto, więc znaleźć rozwiązania, które wspomogą mięśnie, dzięki czemu szybciej wrócą one do działania. Oczywiście na wyleczeniu układu krążenia nie powinno się zakończyć. Aktywność fizyczna przez cale życie powinna stać się zarazem obowiązkiem, jak i przyjemnością, dzięki której będziemy również mieli sporo energii, a organizm będzie cieszył się witalnością oraz zdrowiem. Uciskający efekt tej odzieży pozytywnie działa na mięśnie, pobudzając ich pracę. Zmniejsza również mikro urazy w mięśniach podczas wysiłku siłowego. Wielu sportowców skarżyło się na bóle mięśni, które teraz mogą zostać zniwelowane. W rezultacie mogą oni zwiększyć swoje wyniki oraz polepszyć jakość treningów.

Elementy odzieży kompresyjnej

Wśród omawianego rodzaju ubrania można wymienić kilka elementów garderoby, w których jedyną różnicą jest materiał, z jakiego są zrobione. Wśród odzieży kompresyjnej można znaleźć:

 

  • koszulki kompresyjne zarówno z długimi, jak i z krótkimi rękawami. Mogą być pomocne podczas ćwiczeń górnych partii mięśni,
  • getry, skarpetki, legginsy będą idealne podczas ćwiczeń dolnych partii ciała lub uprawiania takich sportów jak jazda na rowerze lub bieganie,
  • szorty używane głównie na siłowni, do ćwiczeń dolnych partii ciała,
  • kombinezony kompresyjne przeznaczone dla osób, które ćwiczą profesjonalnie,
  • rękawki kompresyjne do ćwiczeń głównie górnych partii ciała.

 

Odzież kompresyjna a termoaktywna

Chociaż cel odzieży kompresyjnej jest jasno zdefiniowany, to niestety można ją pomylić z innego rodzaju ubiorem sportowym, tak zwanym termoaktywnym. Jednak różnica między nimi jest znacząca. Mianowicie ubrania termoaktywne są idealne w momencie, gdy pragniemy uprawiać sporty na świeżym powietrzu w chłodnych lub zimnych temperaturach. Doskonale izoluje ona zimną temperaturę powietrza, która nie dociera do ciała. Podczas wysiłku odprowadza również wilgoć.

Podczas uprawiania sportu jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki odprowadzanej wilgoci, możemy zapobiec przeziębieniu oraz chorobie. Stanowi, więc również wentylację, przez którą swobodnie przepływa powietrze. Taki ubiór nie grzeje a jednocześnie zachowuje odpowiednią i zdrową dla człowieka temperaturę ciała. Stosowana jest najczęściej przez biegaczy, narciarzy, czy też rowerzystów. W odróżnieniu od odzieży kompresyjnej, odzież termoaktywna nie jest używana na siłowniach bądź klubach fitness, ponieważ nie spełnia na nich jakiegoś specjalnego zadania.