Leki na nadciśnienie mogą okazać się bardzo skuteczne, ale pod warunkiem, że będą dobrze dobrane do potrzeb pacjenta i regularnie przyjmowane. Pytanie zatem, jak dobiera się terapię farmakologiczną? Czy zawsze niezbędne są leki przepisane przez lekarza, czy można też stosować preparaty bez recepty?
Leczenie nadciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza takiego, które utrzymuje się przez długi czas, powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Specjalista najlepiej wie bowiem, jaki produkt sprawdzi się w przypadku danego pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie opisać mu swoje dolegliwości i skrupulatnie stosować się do przedstawionych przez niego zaleceń.
Dobra współpraca z lekarzem to podstawa
Lekarz dobiera leki na nadciśnienie (hipotensyjne) przede wszystkim pod kątem wieku pacjenta. Zwykle stara się przy tym zminimalizować dawki, maksymalnie do dwóch trzech dziennie, tak, by pacjent nie zapomniał o ich przyjmowaniu – niestety, zdarza się to często zwłaszcza osobom starszym.
Dobór leków na nadciśnienie musi uwzględniać również inne schorzenia pacjenta, które objęte są terapią farmakologiczną. Lekarz wybiera takie preparaty, które będą ze sobą idealnie współpracowały. Nie jest to proste, bowiem niestety niektóre z nich zawierają składniki, które wzajemnie się wykluczają, a to ogranicza skuteczność leczenia. Dlatego też, choć na rynku dostępne są preparaty hipotensyjne bez recepty, to jednak nadciśnienie tętnicze powinno być leczone pod okiem lekarza.
Dostępne na rynku leki na nadciśnienie
Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest aż sześć grup leków na nadciśnienie. Każda z nich zawiera produkty, które wspierają walkę z nadciśnieniem, a jednocześnie pomagają w leczeniu innych, określonych chorób.
Do leków na nadciśnienie zaliczają się:
· inhibitatory konwertazy angiotensyny, które zwalczają nadciśnienie, a przy tym hamują produkcję białek przyczyniających się do przerostu mięśnia sercowego;
· diuretyki tiazydowe, które są przeznaczone dla pacjentów po zawale, czy też cierpiących dodatkowo na niewydolność serca lub przewlekłą chorobę nerek;
· antagoniści receptora angiotensyny, z których korzystają pacjenci mający dodatkowo chorobę nerek, cukrzycę, niewydolność serca, czy też migotanie przedsionków;
· beta-blokery – przeznaczone dla pacjentów, którzy poza nadciśnieniem, mają też migreny, jaskrę, choroby niedokrwienne serca, albo są w ciąży;
· blokery kanałów wapniowych, które podaje się pacjentom mającym dodatkowo miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca lub przerost lewej komory serca;
· alfa-adrenatolityki – przeznaczone głównie dla mężczyzn z nadciśnieniem, którzy borykają się z przerostem prostaty.
Jak zatem widać, osobom nieznajomionych z tematem wybór odpowiedniego leku na nadciśnienie przysporzyłby wielu problemów, i to nawet mimo ewentualnej pomocy farmaceuty.
Leczenie nadciśnienia – zwykle potrzebne wsparcie lekarza
Problemy z nadciśnieniem przytrafiają się w różnym wieku i mogą mieć różną skalę. Dodatkowo, każdy ma określoną sytuację zdrowotną, a to utrudnia samodzielny dobór preparatów. Dlatego też, w razie przedłużających się kłopotów, należy skonsultować się z lekarzem i powierzyć mu odpowiedzialność za dobór terapii farmakologicznej. Będzie to najbezpieczniejszym, a jednocześnie najskuteczniejszym rozwiązaniem.
Jeśli jednak nadciśnienie stanowi efekt tymczasowego stresu, problemów emocjonalnych czy ewidentnego niedoboru jakiegoś pierwiastka w organizmie, można skorzystać z leków bez recepty. W takim wypadku, warto zapoznać się z ofertą preparatów dostępnych na stronie: https://www.nowafarmacja.pl/leki-na-nadcisnienie. Wybór produktów jest bardzo szeroki, dlatego każdy z łatwością znajdzie tu najlepsze dla siebie rozwiązanie.