stomatolog Poznań

Czym się zajmuje stomatolog Poznań?

Stomatolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem różnego rodzaju schorzeń związanych z zębami, a także przyzębiem i jamą ustną. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat poszczególnych specjalizacji lekarzy stomatologów.

Stomatologia zachowawcza

Lekarz stomatolog najczęściej zajmuje się działaniami związanymi ze stomatologią zachowawczą. Obejmuje to usuwanie zmienionych chorobowo elementów zębów, a także ich odbudowywanie. W przypadku mniej zaawansowanych problemów możliwe jest założenie plomby. Jednak jeśli doszło już do poważnych problemów to niezbędne może się okazać leczenie kanałowe, czyli usuwanie chorej miazgi zęba.

Pedodoncja

Stomatolog Poznań podczas pracy zawodowej zajmuje się również pedodoncją, czyli inaczej stomatologią dziecięcą. U małych pacjentów leczy się zarówno zęby mleczne, jak i zęby stałe, w zależności od istniejących problemów. Oprócz tego u najmłodszych bardzo duże znaczenie mają także działania profilaktyczne, które mogą zapobiegać pojawianiu się próchnicy na zębach. Profilaktyka dotyczy w szczególności prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.

Ortodoncja

Ortodoncja to kolejna dziedzina pracy, w której może się specjalizować lekarz stomatolog. Związana jest przede wszystkim z leczeniem wad zgryzu, co możliwe jest między innymi dzięki zakładaniu na zęby aparatów stałych lub ruchowych. Ortodoncja jest szczególnie istotna wśród dzieci, kiedy możliwości kształtowania zgryzu są największe. Warto z nich korzystać, aby dziecko w późniejszym wieku nie miało żadnych problemów ze swoim uzębieniem oraz prawidłowym położeniem wszystkich zębów.

Protetyka

Wśród różnych dziedzin pracy stomatologów można także wskazać protetykę, która skupia się na odbudowywaniu uszkodzonych zębów na różne sposoby. Dzięki protetyce możliwe jest uzupełnienie utraconych lub zniszczonych zębów. Jest to możliwe do wykonania między innymi poprzez takie działania jak zastosowanie mostów protetycznych, koron, licówek, a nawet najnowocześniejszych implantów. Protetyka sprawia, że każdy człowiek będzie mógł ponownie cieszyć się pięknym uzębieniem i nie będzie miał żadnych problemów podczas spożywania posiłków.

Chirurgia

Kolejną dziedziną pracy lekarza stomatologa bez wątpienia jest chirurgia stomatologiczna. Ten rodzaj działań dotyczy pacjentów z bardziej zaawansowanymi problemami z zębami, które wymagają inwazyjnych zabiegów, a nawet operacji chirurgicznych. Wśród przykładów tego rodzaju zabiegów można wskazać na przykład wyrywanie chorych zębów, a także usuwanie zębów zatrzymanych w dziąśle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.