W ciągu naszego życia mogą nas doświadczyć różne dolegliwości i choroby. Wiele z nich przychodzi kompletnie niespodziewanie, a my nie jesteśmy na nią przygotowani. Często nie wiemy, jak sobie z daną dolegliwością poradzić. Wtedy najczęściej sięgamy do Internetu i szukamy informacji na ten temat. Jednak nie zawsze znajdujemy odpowiednie treści, które rzeczywiście wskazują na dane objawy. Dlatego warto zawsze każde dolegliwości konsultować z lekarzem! Jedna z popularnych chorób, która często jest wyszukiwana w Internecie, to łuszczyca.
Jak objawia się łuszczyca? Pierwsze dolegliwości
Łuszczyca jest niestety dosyć popularną chorobą, która dotyka wielu ludzi. Jest to dolegliwość skórna. Z medycznego punktu widzenia, choroba występuje przez zwiększony rozplem komórek w naskórku, przy czym dochodzi do jego nadmiernego złuszczania. Z początku choroba może nie objawiać się na tyle, aby skłaniać do konsultacji z lekarzem. Jednak już pierwsze przesłanki powinny być podstawą, aby udać się do specjalisty. Bagatelizowanie problemu może być ciężkie w skutkach. Warto też wiedzieć, że przyczyny łuszczycy najczęściej są na podłożu genetycznym. Jednak choroba jest bardziej skomplikowana i do dziś nie wiemy o niej wszystkiego. Na razie wyodrębnia się dwa typy łuszczycy.
Leczenie łuszczycy w zależności od typu choroby
Łuszczyca typu I występuje w młodym wieku. Najczęściej dotyka osób przed 40 rokiem życia. Objawia się dość rozległymi zmianami wysiewnymi. Z kolei łuszczyca typu II dotyka osób, które ukończyły 50 rok życia. Jednak oba rodzaje choroby objawiają się podobnie. Początkowo pojawiają się małe zmiany o grudkowej postaci. Mają czerwoną, mocną barwę. Na zmianach pojawiają się łuszczenie.
W kolejnych etapach rozwoju choroby zmiany się powiększają się i przybierają formę tak zwanej płytki łuszczycowej. Pojawiają się charakterystyczne łuski. Zmiany występują najczęściej w okolicach zadrapań lub skaleczeń, na kolanach, łokciach oraz na skórze głowy.
Łuszczycę leczy się miejscowo, przez zastosowanie odpowiednich preparatów dobranych przez lekarza. W maściach i środkach występują zwykle retinoidy oraz kwas salicylowy. Leczenie łuszczycy odbywa się także przez zażywanie lekarstw wpływających na zahamowanie reakcji odpornościowej w organizmie.
Jakie są rodzaje łuszczycy oraz nowoczesne formy terapii?
Leczenie łuszczycy jest cały czas rozwijane. Coraz częściej można spotkać się z zabiegami laserowymi oraz terapiami skupiającymi się na immunologii. Obecnie wyróżnia się kilka różnych form łuszczycy. Wymienia się wśród nich łuszczycę: zwykłą, wysiękową, krostkową, krostkową stóp i dłoni oraz kilka postaci tej choroby.
Wiele osób myśli, że łuszczyca jako choroba skórna może być zaraźliwa. Absolutnie tak nie jest. Występuje ona tylko u osób narażonych genetycznie oraz u tych, u których zachodzi proces autoimmunoagresji.