wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego

Czy wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego podlega refundacji NFZ?

Sprzęt rehabilitacyjny jest tym elementem, który zaspokaja potrzeby osób będących w bardzo trudnej sytuacji. Mowa jest o osobach, które borykają się z jakimś bardzo poważnym schorzeniem lub też mającym kłopot z poruszaniem się. Każda choroba wymaga bardzo szczególnej rehabilitacji, wymaga bardzo szczególnego działania. Tym samym ów sprzęt rehabilitacyjny może być bardzo mocno zróżnicowany. Rynek oczywiście stara się odpowiedzieć na zapotrzebowanie wykazywane przez osoby chore. Tym samym mamy do czynienia z coraz lepszej jakości sprzętem rehabilitacyjnym. Czy jednak wszyscy mają dostęp do tego, co jest najlepsze? Niestety nie. Mówiąc o sprzęcie, należy także wskazać na to, że on kosztuje.

A może wypożyczenie?

Oprócz tego, że dany sprzęt można zakupić w sklepach medycznych, to istnieje także opcja jego wypożyczenia. Na rynkach naszych miast istnieje bardzo wiele wypożyczalni, a tym samym mamy do czynienia z dużą konkurencją. Wypożyczenie może być dobrą opcją, ale nie zawsze będzie tą najlepszą. Dlaczego? Zasadniczo zarówno przy zakupie jak i przy wypożyczeniu, mamy do czynienia z pewnymi kosztami. W przypadku wypożyczenia te koszty są znacząco niższe. W dłuższej perspektywie czasu mogą być wysokie, aczkolwiek ich rozłożenie w czasie powoduje, że owe koszty są łatwiejsze do poniesienia.

Refundacja zakupu

Z drugiej strony, jeśli zdecydujemy się na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, to istnieje także możliwość uzyskania zwrotu części kosztów zakupu ze środków NFZ. W przypadku opcji wypożyczenia takiej możliwości nie ma. Aby móc starać się o refundację zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, należy uzyskać od lekarza stosowne zlecenie na konkretny sprzęt. To zlecenie należy przedstawić w sklepie medycznym, a wówczas za określony sprzęt służący rehabilitacji osoby chorej zapłacimy mniej. Często owa refundacja to dosyć duża obniżka kosztów.

Co można zakupić, co można wypożyczyć?

Mówiąc o sprzęcie do rehabilitacji, wskażemy na to, że zarówno w przypadku opcji wypożyczenia jak i zakupu, mamy do czynienia z takimi samymi pozycjami. Do tych najbardziej popularnych można na pewno zaliczyć:

  • koncentratory tlenu
  • łóżka rehabilitacyjne
  • kule, ortezy
  • chodziki, balkoniki
  • podnośniki
  • siedziska

To wybrane pozycje, aczkolwiek na pewno nie wszystkie, z jakimi stykamy się w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego czy też w sklepach medycznych. Faktem jest jednak to, że zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt to podstawa. Wysokiej jakości sprzęt rehabilitacyjny powinien trafić do pacjenta jak najszybciej, aby mógł on jak najszybciej podjąć leczenie. Skuteczność działania danego sprzętu jest zależna zarówno od jego marki, jakości jak i od czasu, w którym ów sprzęt do danego pacjenta trafi. Zanim wybierzemy czy dany sprzęt będziemy kupować, czy też wypożyczać, powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami refundacji. Warto rozważyć wszelkie opcje i wybrać taką, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Ważne informacje możemy uzyskać zarówno u lekarza jak i w sklepie medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.