Sen ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Szczególnie groźne są konsekwencje jego niedoboru, czyli deprywacji. Brak regeneracji na skutek kolejnych nieprzespanych nocy prowadzi do zmęczenia i rozkojarzenia, a także wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju poważniejszych dolegliwości. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i utrudniają zachowanie witalności, dlatego warto zadbać o jakość snu.
Dlaczego sen jest tak istotny?
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest ściśle zależne od odpowiedniej ilości regularnego, nieprzerwanego snu. Ma on szczególne znaczenie dla ludzkiego mózgu – długotrwałe niewyspanie utrudnia koncentrację na wykonywaniu nawet najprostszych czynności, nie mówiąc już o realizacji skomplikowanych zadań. Zaburzenia snu znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń o charakterze depresyjnym. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nawet 40 proc. wypadków drogowych powodują niewyspani kierowcy. Połowa groźnych dla zdrowia i życia wypadków przy pracy zawodowej również powodowana jest nieuwagą rozkojarzonych pracowników.
Kiedy można mówić o zaburzeniach snu?
Bezsenność może występować okazyjnie, np. na skutek silnego stresu, chwilowego dyskomfortu czy nadmiaru wrażeń. Nie stanowi ona zwykle długotrwałego problemu, w przeciwieństwie do jej chronicznej odmiany. W przypadku braku reakcji i leczenia, może się ona przerodzić w przewlekłe schorzenie. Zaburzenia snu występują, gdy bezsenność trwa nieprzerwanie przez okres powyżej 3 miesięcy. Po tym czasie brak nocnego wypoczynku zaczyna się gwałtownie odbijać na funkcjonowaniu całego organizmu. O prawidłowy sen należy zadbać już w momencie rozpoznania pierwszych niepokojących symptomów, takich jak np. uczucie zmęczenia i rozdrażnienie. Warto wówczas zasięgnąć pomocy specjalisty, który ustali dokładną przyczynę chronicznej bezsenności.
Jakie są konsekwencje bezsenności?
Podstawowym następstwem bezsenności jest brak możliwości zregenerowania organizmu. Podczas snu dochodzi do realizacji wielu procesów, w trakcie których następuje m.in. odbudowa zniszczonych komórek czy usuwanie z ciała gromadzących się toksyn. Bezsenność prowadzi do problemów z pamięcią, podtrzymywaniem koncentracji czy rozwiązywaniem rutynowych zadań. Deprywacja snu negatywnie odbija się także na kondycji serca, przez co może prowadzić do wystąpienia m.in. nadciśnienia tętniczego. W organizmie zaczynają też rozwijać się liczne stany zapalne, co obniża wydajność mięśnia sercowego i naraża go na dodatkowy stres. Na skutek niedoboru snu podnosi się również ryzyko zachorowania na cukrzycę, ze względu na zmianę tolerancji organizmu na glukozę. Nie bez znaczenia pozostają zaburzenia flory jelitowej. Bezsenność obniża różnorodność gatunków bakterii zamieszkujących jelita, co osłabia układ odpornościowy i może się przyczynić do niekontrolowanego wzrostu masy ciała.
Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń snu?
Przyczyny długo utrzymującej się bezsenności mogą być różne, dlatego nie zawsze da się je łatwo rozpoznać. O ile chroniczny ból określonej części ciała jest dość oczywistym powodem, o tyle zaburzenia rytmu pracy serca wymagają specjalistycznej diagnostyki. Bezsenność może także towarzyszyć silnym stanom depresyjnym, nerwicowym oraz lękowym. Objawy te z reguły nie ustępują samoistnie, dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej terapii. Podjęcie leczenia okazuje się niezbędne, ponieważ długotrwały brak snu prowadzi w konsekwencji do znacznie poważniejszych symptomów – w tym zaburzeń równowagi hormonalnej, a nawet objawów paranoi. Zaburzenia snu mogą mieć także bardziej prozaiczne przyczyny, a jedną z najczęstszych jest zwany potocznie chrapaniem bezdech senny. Sposobem na tą uciążliwą dolegliwość jest opaska Snoril, której opis znajduje się na stronie: https://wntt.pl/snoril/. Produkt ten został odpowiednio wyprofilowany, dzięki czemu komfortowo otula żuchwę. Działanie opaski Snoril opiera się na prawidłowym ułożeniu krtani oraz języczka tylnego, przez co skutecznie chroni przed chrapaniem.