Jak trening jogi wpływa na nasze ciało?

Tradycyjna joga to tak naprawdę system filozofii indyjskiej, opierający się na połączeniu treningu ciała i ducha oraz przestrzeganiu ustalonych zasad moralnych, służących do rozpoznania natury rzeczywistości. Dla większości osób praktykujących nowoczesne style jogi jest to zestaw specjalnych pozycji ciała oraz metod kontroli oddechu, prowadzących do uzyskania lepszego zdrowia oraz wyciszenia.

Trening jogi – sposób by być tu i teraz

Joga, w rozumieniu europejskim, jest specyficznym zestawem ćwiczeń, które mają wpływać pozytywnie na wykonujące je osoby poprzez stymulację ciała i wyciszenie natłoku myśli. Ma to pozwolić na odczuwanie otaczającego świata w sposób realny, pozbawiony oceny; przyjmowanie go takim, jaki jest i otwarcie swojego umysłu na płynące z niego naturalne bodźce. Europejczycy zakochali się w jodze właśnie przez to, że, przy odpowiedniej praktyce, daje ukojnie po stresującym dniu w pracy, przy problemach rodzinnych czy zdrowotnych. Już jeden trening jogi, przeprowadzony w odpowiedni sposób, może pozwolić na uzyskanie wielu korzyści, co potwierdzają liczne badania z całego świata.

Najpopularniejsze style jogi

Przed rozpoczęciem treningów jogi warto jest zapoznać się z najpopularniejszymi stylami i wybrać taki, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. W dużych miastach nie ma zazwyczaj problemu, by znaleźć szkołę jogi praktykującą któryś z tych najpopularniejszych stylów.

Hathajoga

Jedna z pierwszych, klasycznych odmian jogi. Praktykujący ten styl wyodrębnili kilkanaście pozycji ciała (asana) i sześć procesów oczyszczających (krija) oraz praktykują różne metody kontroli oddechu (pranajama).

Iyengar joga

Polecana osobom początkującym, które nie są jeszcze na tyle sprawne, by wykonywać wszystkie zaawansowane figury lub doznały w ostatnim czasie kontuzji. Trenujący mogą pomagać sobie różnego rodzaju wałkami, paskami czy podgłówkami, które ułatwiają wejście w odpowiednie pozycje.

Ashtanga joga

Bardzo dynamiczny styl jogi, w którym wykonuje się wiele póz utrzymywanych jedynie przez pięć oddechów, po których następuje zmiana. Polecana zaawansowanym, uczęszczającym regularnie na zajęcia.

Bikram joga 

Przeznaczona dla osób, które są nastawione bardziej na trening ciała. Polega na wykonywaniu dokładnie 26 póz w pomieszczeniu podgrzanym do 40 stopni Celsjusza. Pomaga to rozgrzać mięśnie oraz pozbyć się toksyn wraz z potem.

Joga regeneracyjna 

Odpowiednia do rekonwalescencji po urazach lub dla osób starszych, które chcą zachować zdrowie. Polega na wykonywaniu prostych póz i utrzymywaniu ich nawet do 20 minut. Daje uczucie relaksu całego ciała. W jej przypadku również często wykorzystywane są różnego rodzaju akcesoria ułatwiające wejście w asany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *