Żółty nalot na języku może być objawem choroby, ale również może pojawiać się z bardziej prozaicznych powodów. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom pojawienia się tej dziwnej dolegliwości. Nalot koloru żółtego może powstać z powodu braku higieny jamy ustnej. W takim przypadku regularne mycie zębów i zastosowanie płynu do płukania ust może zniwelować problem.
Przyczyny żółtego nalotu na języku
Przyczyną żółtego nalotu są bakterie, które rozwijają się w odpowiednich warunkach i infekują jamę ustną. Innym i równie prozaicznym powodem wystąpienia nalotu może być przyjmowanie leków, szczególnie antybiotyków. Jeśli dodamy do tego fakt, że leki tego typu stosujemy w czasie choroby układu oddechowego, sprawa staje się oczywista. W czasie trudności z oddychaniem przez nos zaczynamy oddychać ustami, co wysusza język, nadając mu żółtawej barwy.
Palenie papierosów a nalot na języku
Kolejnym powodem przebarwienia potrafi być palenie papierosów oraz picie zbyt dużej ilości kawy. Dym tytoniowy barwi nie tylko zęby, ale i język! Żółty nalot na języku potrafi być również objawem choroby. Jedną z nich jest choroba zwana językiem włochatym, przez którą skóra na języku pęka, stając się najpierw coraz bardziej żółta, by ostatecznie przejść w czerń.
Problemy z trawieniem
Opisywany nalot równie dobrze może być objawem problemów z trawieniem, warto więc po dłuższym utrzymywaniu się żółtego zabarwienia udać się do gastrologa na badania. Istnieje również prawdopodobieństwo, że żółta barwa jest wynikiem grzybicy języka. W takim wypadku konieczne będzie zastosowanie odpowiednich leków przeciwgrzybicznych.
Osad na języku? Uwaga na nowotwór
Osad na języku w ekstremalnych okolicznościach może spowodować nowotwór. Pojawia się on mniej więcej raz na dwadzieścia przypadków wystąpienia leukoplakii, którą zalicza się do schorzeń przedrakowych. Choroba występuje najczęściej u mężczyzn po czterdziestce i przybiera postać białej plamki w jamie ustnej (może pojawić się również na języku). Ludzie często reagują niepokojem, widząc nietypową barwę którejś części ciała, jednak jak zostało wykazane, większość przyczyn nietypowego nalotu to poza bardzo rzadkimi przypadkami efekt złej higieny jamy ustnej albo czegoś podobnego.
Jak pozbyć się żółtego nalotu na języku?
Pozbycie się dolegliwości w takich przypadkach jest proste i sprowadza się do usunięcia nalotu z języka specjalną szczoteczką. Można też wypłukać jamę ustną specjalnym roztworem wody utlenionej, aby usunąć bakterie i barwnik. Wiele osób podczas porannej lub wieczornej toalety myje zęby, zapominając o języku, który również wymaga odpowiedniej higieny. Zapominanie o czyszczeniu języka może mieć przykre skutki natury estetycznej i zapachowej, warto więc wyrobić w sobie nawyk dbania o jego czystość. Zamiast sięgania po gumy do żucia lub miętowe cukierki, zaopatrz się w płyn do płukania jamy ustnej oraz specjalistyczną skrobaczkę do języka, dzięki której unikniesz przebarwień i nieprzyjemnych zapachów. Jeśli pomimo zastosowania się do tych wskazówek, żółty nalot na języku się utrzymuje, koniecznie zgłoś się do lekarza. Może być to objaw choroby układu pokarmowego, a w skrajnych przypadków nawet raka.