Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Znaczenie przestrzegania zimnego łańcucha w transporcie leków

8 maja 2024 transport leków


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13 marca 2015 roku, podmioty oraz pośrednicy biorący udział w obrocie hurtowym produktami leczniczymi, są zobowiązani do wdrażania tzw. Zimnego Łańcucha Dostaw. Na czym on polega? Jakie jest jego znaczenie w kontekście obrotu lekami?

Na czym polega idea „zimnego łańcucha dostaw”?

Pod pojęciem „Zimnego Łańcucha Dostaw” kryje się szereg procedur i czynności, których realizacja jest niezbędna w kontekście prawidłowego przewozu oraz załadunku produktów leczniczych. Dzięki temu mogą być one dostarczane w temperaturze zapewniającej zachowanie ich pierwotnych właściwości medycznych.

Co ważne, zgodnie z Dobrą Praktyką Dystrybucyjną, zimny łańcuch dostaw obowiązuje nie tylko firmy zajmujące się transportem leków, ale też apteki, które powinny je przechowywać w odpowiednich warunkach. Oznacza to, że po przekazaniu towaru z hurtowni do apteki, kierownik tej ostatniej przejmuje pieczę nad nim i jest zobowiązany do umieszczenia artykułów medycznych w chłodni.

Skutki naruszenia procedur obowiązujących w ramach zimnego łańcucha dostaw

Niezależnie od procedur, transport leków do apteki powinien płynny i nieprzerwany. Zachowywanie procedur w ramach zimnego łańcucha dostaw jest konieczne między innymi dlatego, aby zapewnić pacjentom wszystkie niezbędne artykuły medyczne, które wykorzystuje się w danej procedurze leczenia. Jeśli zimny łańcuch dostaw nie będzie zachowany, to:

  • istnieje ryzyko ograniczenia dostępności leków, w tym szczepionek i insulin dla pacjentów,

  • może dojść do utraty właściwości konkretnego leku, co w praktyce dyskwalifikuje go do użycia w trakcie danej procedury leczenia,

  • występuje wzrost prawdopodobieństwa, że dana grupa pacjentów zachoruje na różne choroby (dotyczy zwłaszcza szczepionek),

  • istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych strat, które wynikają z konieczności usunięcia z obrotu leków, które tracą swoje właściwości.

Poza tym trzeba pamiętać, że naruszenie procedur obowiązujących w ramach zimnego łańcucha dostaw, może doprowadzić do braku dostępności ważnych leków. W okresie zwiększonego zachorowania na choroby zakaźne (np. grypa), taka sytuacja może doprowadzić do utraty wiarygodności zarówno przez hurtownie farmaceutyczne, jak i poszczególne sieci aptek.

Reasumując, w pharmalink.pl zachowanie zimnego łańcucha dostaw jest priorytetem. Dbamy o to, aby leki dostarczane do konkretnych odbiorców były przechowywane w ściśle określonych i na bieżąco monitorowanych warunkach, to jest w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Materiał zewnętrzny

Jak Przygotować Włosy na Ważne Wydarzenie

ZdrowieWRuchu

Grupa miłośników zdrowego trybu życia i sportu. Na naszym blogu piszemy przede wszystkim o sporcie i zdrowiu. Doradzamy jak skutecznie trenować i objaśniamy wszelkie niuanse związane z medyczną stroną sportu. Jesteśmy też entuzjastami urody i mody, dlatego chętnie dzielimy się też ciekawostkami i poradami związanymi właśnie z tymi dziedzinami. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

transport leków
stand up paddle

Jesteś zainteresowany reklamą?

stand up paddle