Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kontuzje kolana – co warto o nich wiedzieć?

18 grudnia 2018 Kontuzje kolana


Można powiedzieć, że kontuzje kolana to jedne z najczęstszych dolegliwości wśród osób aktywnych fizycznie i często uprawiających wybraną dyscyplinę, zwłaszcza jogging, piłkę nożną, siatkówkę, tenis czy jazdę na nartach. Ich ofiarami stają się jednak nie tylko wielbiciele sportu. Kontuzje kolana zdarzają się również na skutek przypadkowych upadków, wypadków (np. samochodowych) czy uderzeń. Efektem są różnego rodzaju urazy kości, stawów, jak i mięśni. Niestety, niektórym osobom wydaje się, że taka dolegliwość jest niegroźna, szybko minie i nie wymaga pomocy lekarza. Jednak w bardzo wielu przypadkach sprawa wygląda o znacznie poważniej.

Skutki kontuzji kolana

Skutki kontuzji kolanaKontuzje kolana mogą prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych oraz powodować w międzyczasie trudne do zniesienia objawy. Przede wszystkim jest to ostry ból w obrębie tej części kończyny dolnej. Jego siła jest czasem tak duża, że uniemożliwia poruszanie się nogą. Poza tym kontuzje kolana mogą dać o sobie znać poprzez uczucie drętwienia, zasinienia, czasem ciepła i mrowienia. W niektórych przypadkach powstają obrzęki, opuchlizny, nierzadkie są również krwiaki. Czasem zdarza się, że poszkodowany stwierdza zupełny brak czucia w tym miejscu. Ruch kolanem, o ile jest możliwy, wywołuje niekiedy odgłos trzaskania.

Rodzaje kontuzji kolan

Kontuzje kolana mogą mieć rozmaity charakter. Często pacjent ma zdiagnozowane złamanie, uraz więzadeł, skręcenie stawów, zwichnięcie kości (czyli rzepki). W wielu wypadkach dochodzi w konsekwencji do niestabilności stawu skokowego, rozmięknień chrząstki, zmian zwyrodnieniowych stawów, przeciążeń kolan, uszkodzenia łąkotek lub powstania torbieli podkolanowych. Jak widać, kontuzje kolana, nawet gdy początkowo zdają się nie być skomplikowane ani bolesne, często prowadzą do znacznie poważniejszych powikłań. Wówczas wizyta u lekarza jest z całą pewnością sprawą niezbędną. Nawet jeśli objawy w postaci bólu, opuchlizny, mrowienia czy paraliżu miną samoistnie, to nie jest powiedziane, że nie wrócą za jakiś czas. Na dodatek ze zdwojoną siłą. Jeśli więc pojawiły się jakiekolwiek sygnały, które świadczyłyby o tym, że doszło do kontuzji, lepiej nie zwlekać i jak najszybciej zgłosić się do szpitala lub przychodni. Lekceważenie problemu może skończyć się nawet operacją lub długotrwałą rehabilitacją. A im później dolegliwość zobaczy lekarz, tym gorzej dla chorego.

Jak postępować przy kontuzji kolana?

Jaka jest procedura postępowania medycznego w momencie, gdy u pacjenta podejrzewa się kontuzje kolana? Osoba, która uległa wypadkowi, urazowi lub po prostu nagle odczuwa jakiekolwiek nieprzyjemne sygnały, powinna odwiedzić gabinet specjalisty. Lekarz musi dokonać diagnozy. W tym celu najczęściej wykonuje specjalne badanie, zwane artroskopią kolanową. Metoda ta daje możliwość w zakresie rozpoznania oraz terapii, mającej na celu naprawienie zarówno powodu nieprawidłowości, jak i wszelkich negatywnych konsekwencji.

Jak postępować przy kontuzji kolana?Zdarza się oczywiście, że lżejsze kontuzje kolana zanikają samoistnie i nie są obejmowane leczeniem. Jednak aby się o tym przekonać, trzeba wykonać wspomniane badanie. Niekiedy lekarz zaleca również USG, rezonans magnetyczny oraz rentgen. Gdy diagnoza wskaże na bardziej skomplikowany problem, wówczas rozpoczyna się leczenie pacjenta. Bardzo często dochodzi do zabiegów chirurgicznych, po których poszkodowany przez wiele tygodni podlega rekonwalescencji. Jego sprawność podnoszona jest dopiero poprzez rehabilitację oraz różne inne formy terapii. Często są to nie tylko ćwiczenia, ale także masaże, zabiegi z wykorzystaniem laserów, prądów, zimna.

Kontuzje trzeba zabezpieczyć

Wszelkie kontuzje kolana powodują również powstanie konieczności zabezpieczenia tego miejsca w odpowiedni sposób. Kości, stawy i mięśnie chronić należy jednak również profilaktycznie podczas uprawiania sportu czy innej aktywności – tak, aby zapobiec powstaniu urazów. Kontuzje kolana zdarzają się znacznie rzadziej, gdy stosowane są odpowiednie ćwiczenia rozgrzewające. Trzeba także mieć wiedzę, przynajmniej podstawową, na temat uprawiania poszczególnych dyscyplin. Uszkodzone kolana można zabezpieczać specjalnymi plastrami, nalepianymi na kolano (jest to tzw. taping), piankami, stabilizatorami lub ortezami. W momencie powstania bólu, krwiaka, obrzęku, guza lub jakiejkolwiek innej nieprawidłowości, nie należy zwlekać, ale jak najszybciej skonsultować sprawę z chirurgiem lub ortopedą.

Problemy z utrzymaniem erekcji

ZdrowieWRuchu

Grupa miłośników zdrowego trybu życia i sportu. Na naszym blogu piszemy przede wszystkim o sporcie i zdrowiu. Doradzamy jak skutecznie trenować i objaśniamy wszelkie niuanse związane z medyczną stroną sportu. Jesteśmy też entuzjastami urody i mody, dlatego chętnie dzielimy się też ciekawostkami i poradami związanymi właśnie z tymi dziedzinami. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Problemy z utrzymaniem erekcji
Uśmiech na całe życie
implanty stomatologiczne

Jesteś zainteresowany reklamą?

implanty stomatologiczne