Organizm do prawidłowego działania, potrzebuje równowagi wszystkich składowych i elementów. Jednym z ważniejszych elementów, z których stworzony jest organizm ludzki jest woda. Woda w ciele człowieka jest niezbędna, a jej ilość warunkuje prawidłowe działanie wszystkie narządów. Gdy człowiek posiada za mało wody w organizmie możliwe jest powstawanie różnego rodzaju zaburzeń , jak również spowolnienie i nieprawidłowe ich działanie. Istnieją również przypadki, w których organizm gromadzi zbyt wielka ilość wody, a usuniecie jej z wnętrza jest ciężkie i trudno wykonalne? Co powoduje nadmierną ilość wody w organizmie?
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Organizm ludzki w większości składa się z wody 70% ludzkiego organizmu to płyny, które regulują prace pozostałych narządów. Usuwanie wody odbywa się naturalnie tylko w przypadku jej nadmiaru. Nadmiar wody może być spowodowany wieloma czynnikami i sytuacjami. Jedną z przyczyn gromadzenia się wody w ciele człowieka mogą być zmiany fizjologiczne. Najczęściej jest efektem minimalistycznego nawodnienia i braku dostarczania organizmowi płynów. Niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów powoduje zatrzymanie wody w komórkach organizmu, a objawem świadczącym o niedoborze może być suchość w ustach.
Oprócz zmian fizjologicznych, za nadmierne gromadzenie się wody odpowiadają również zaburzenia hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety, podczas cyklu miesiączkowego. Fazy te maja znaczący wpływ na przepływ i regulację wody. Podczas cyklu miesiączkowego często woda zostaje zatrzymana co objawia się obrzękami i zwiększeniem masy ciała.
Na ilość wody w organizmie mogą również wpływać przyjmowane leki, jak również stosowanie doustnej antykoncepcji. Stosowanie niektórych leków wywołuje zatrzymanie wody, a także powoduje powstawanie tzw. cellulitu wodnego.
Gospodarka wodna w organizmie człowieka
Do zatrzymania wody w ciele może również przyczyniać się nieprawidłowa i źle zbilansowana dieta, a także niezdrowy tryb życia. Wśród czynników powodujących zatrzymanie wody w organizmie wyróżnia się również niektóre schorzenia i choroby, które utrudniają usuwanie płynów z komórek ludzkich.
Aby skutecznie pozbyć się nadmiaru wody zgormadzonej w organizmie, należy znać przyczynę i pochodzenie zaburzenia. Dzięki określeniu pochodzenia zatrzymania płynów, możliwe jest stosowanie naturalnych oraz farmakologicznych metod, uwalniających cząsteczki wody.
Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów regulujących gospodarkę wodną. Najczęściej są to preparaty ziołowe, dzięki którym wzmożone jest usuwanie nadmiaru wody. Picie naparów z niektórych ziół, również pomaga pozbyć się uciążliwego problemu.
Podczas walki z nagromadzeniem wody w organizmie ważnym jest, prawidłowe uzupełnia płynów, a także nawadnianie organizmu. Warto również sięgnąć po herbatę i naparów roślinnych. Podczas walki z nadmiernym zatrzymaniem wody, należy również ustabilizować dietę i dobrać pożądane składniki. Usunięcie nadmiernej wody z organizmu można zawdzięczyć również dzięki aktywności fizycznej, dzięki której woda usuwana jest podczas pocenia się.