Schorzenia stawów albo ich urazy mogą powodować poważne problemy z utrzymaniem aktywności fizycznej. Są jednak sposoby, by zadbać wtedy o regularną dawkę ruchu. Jak ćwiczyć bez nadmiernego obciążania swoich stawów?
Jakie ćwiczenia polecane są dla osób z problemami stawowymi?
Osoby z różnymi dolegliwościami stawowymi powinny wybierać takie rodzaje aktywności fizycznej, która nie będzie nadmiernie obciążała ich stawów, co może przekładać się na ich ból oraz na problemy z ruchomością. Jakie ćwiczenia i sporty warto wtedy stosować?
Ćwiczenia bez obciążania stawów to te, które minimalizują ryzyko uszkodzenia lub bólu stawów, a jednocześnie pozwalają na rozwijanie siły, wytrzymałości i elastyczności ciała. Warto wziąć wtedy pod uwagę:
Pływanie
Pływanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń dla osób, które chcą minimalizować obciążenie stawów. Woda dostarcza oporu, co pozwala na rozwijanie siły i wytrzymałości, a jednocześnie amortyzuje ruchy i minimalizuje obciążenie stawów.
Rower
Jazda na rowerze jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zwiększyć swoją wytrzymałość i poprawić kondycję.
Ćwiczenia na elastyczność i rozciąganie
Polecane są w szczególności aktywności takiej jak joga lub pilates, które pozwalają na poprawę ruchomości i elastyczności stawów, bez konieczności ich obciążania.
Trening na siłowni
Można skupić się na ćwiczeniach, które angażują mięśnie, a nie stawy. Dla przykładu można zdecydować się wtedy na trening na maszynach, trenowanie mięśni przy użyciu hantli czy sztangi, trening mięśni brzucha.
Najlepiej skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub trenerem personalnym przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, szczególnie jeśli pojawiają się jakieś problemy zdrowotne.
Trening EMS na stawy – jakie ma zalety?
Trening EMS, znany również jako trening elektrycznej stymulacji mięśni (ang. Electric Muscle Stimulation), wykorzystuje impulsy elektryczne do stymulacji i ćwiczenia mięśni.
Wykorzystuje się wtedy specjalne rodzaje elektrod umieszczanych na ciele, aby dostarczać do mięśni odpowiednio dobrane impulsy. W efekcie mięśnie pracują efektywniej niż podczas normalnego ruchu. Dla osiągnięcia efektów treningowych wystarcza jedynie około 20-minutowa sesja. Wystarczy prowadzić ją 1-2 razy tygodniowo.
Warto wskazać, że trening EMS może być również bardzo dobrym wyborem dla osób z problemami stawowymi. Może on pomóc poprawić zakres ruchu stawów oraz zmniejszyć ból i stany zapalne. Więcej o tym znajdziecie pod linkiem intime.pl
Również trening EMS może zwiększyć przepływ krwi do obszaru stawów, co może pomóc w gojeniu się ich tkanek po uszkodzeniu i odbudowie chrząstki stawowej.
Dodatkowo może pomóc wzmocnić mięśnie wokół stawu, zapewniając wsparcie i stabilność, co może pomóc zmniejszyć ryzyko pojawienia się kontuzji w przyszłości.
Ogólnie rzecz biorąc, trening EMS może być skutecznym sposobem leczenia różnych schorzeń stawów i ich urazów.
Gdzie można zapisać się na trening EMS?
Obecnie treningi EMS są oferowane w wielu miejscach, między innymi w klubach sportowych, specjalnych klubach prowadzących wyłącznie treningi EMS, wybranych gabinetach fizjoterapeutycznych, które posiadają specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń łączonych z elektrostymulacją mięśni.
Osobom zamierzającym wybrać się na trening EMS Kraków umożliwia zapisanie się na takie zajęcia w różnych punktach na mapie miasta. Warto więc sprawdzić oferty online i porównać je ze sobą, aby wybrać najlepszą dla siebie ofertę.
Średnio za trening EMS w Krakowie trzeba zapłacić około 160 złotych za jedną sesję treningową, natomiast można uzyskać niższe ceny wtedy, gdy wykupi się pakiet treningów.