Bieganie jest sportem bardzo przyjemnym, ale nie do końca łatwym. Każdy, kto chce je uprawiać i zamierza robić to regularnie, powinien wcześniej zadbać o siłę mięśni swoich nóg. Na poprawę kondycji przyjdzie jeszcze pora. Najlepiej wpłynie na nią zresztą sam jogging, który doskonale dotlenia cały organizm i pobudza dosłownie wszystkie jego elementy do działania. Nawet mając jednak dość dobrą kondycję, wynikającą chociażby z prowadzenia aktywnego trybu życia, można mieć spore trudności z pokonywaniem dłuższych dystansów lub kontynuowaniem biegu przez czas dłuższy niż standardowe pół godziny. Mięśnie nóg po prostu nie dają sobie rady z takim wysiłkiem.
Po pokonaniu kilku kilometrów zaczynają dosłownie palić i całkowicie odmawiają posłuszeństwa. Przez co biegacz musi zakończyć swój trening i zdecydować się na odpoczynek i regenerację. Chce ćwiczyć dłużej lub ciężej, jednak nawet jeśli powtarza swoją aktywność trzy czy nawet cztery razy w tygodniu, jego nogi wcale nie stają się silniejsze. Wręcz spada z nich tkanka mięśniowa, co jest wynikiem palenia kalorii na treningu. Jak wzmocnić mięśnie nóg, aby wreszcie móc spełnić swoje marzenie i przygotować się do startu w pierwszym maratonie lub półmaratonie? Jakie ćwiczenia na nogi szczególnie polecane są osobom uprawiającym jogging?
Jak wzmocnić mięśnie nóg?
Oczywiście słabe nogi nie są bolączką wyłącznie samych biegaczy. Tak naprawę większość osób narzeka na te części swojego ciała, które mimo iż pracują na co dzień, bo pozwalają nam chodzić, biegać i spacerować, to jednak są tak bardzo przyzwyczajone do takich ruchów, że przestają one na nie jakkolwiek wpływać. Aby rzeczywiście je wzmocnić i podwyższyć ich ogólną siłę, należy trenować je siłowo, wykonując tutaj głównie ćwiczenia z większym obciążeniem.
Taki trening powinien być powtarzany przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeżeli jednak sam biegacz woli skupić się na częstszym bieganiu, bo jogging jest dla niego głównym priorytetem, może on ograniczyć ilość treningów do wykonania jednego z w ciągu tygodnia. Choćby nie wiem co się stało, musi go jednak zrealizować. Jeżeli w jakimś dniu nie będzie w stanie tego zrobić (bo wypadną mu urodziny kolegi lub poczuje się gorzej), trening powinien zostać przełożony na dzień następny. Ćwiczenia na nogi po prostu trzeba powtarzać przynajmniej ten raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku dobre efekty nigdy się nie pojawią. A już na pewno nie zostaną zachowane na dłużej.
Ćwiczenia na nogi
Taki trening na nogi najłatwiej można wykonać po prostu na siłowni. Jeżeli tylko biegacz ma do niej dostęp – powinien z niej oczywiście korzystać. Kluby fitness są bowiem tak fantastycznie wyposażane. Zwłaszcza te zlokalizowane w większych miastach dysponują zarówno standardowymi sztangami i hantlami, jak i praktycznymi maszynami, uwielbianymi przez wszystkie osoby początkujące. Ktoś, kto nie ma żadnego doświadczenia w takich ćwiczeniach, na pewno chętniej uda się na jedną z maszyn, zanim weźmie do rąk prawdziwą sztangę i postara się wykonać z nią pełen przysiad. Mimo iż maszyny bywają krytykowane przez samych trenerów personalnych, lepiej ćwiczyć właśnie na nich. Aniżeli nie robić kompletnie nic.
Można oczywiście z czasem zmieniać swój plan treningowy. I urozmaicać go ćwiczeniami wykonywanymi z wolnym obciążeniem. Tak naprawdę to one najlepiej wpływają na całą sylwetkę. Potrafią wzmocnić jednocześnie różne mięśnie. Wykonując chociażby taki przysiad, biegacz pracuje nie tylko nad swoimi nogami. Pracuje bowiem także nad mięśniami głębokimi brzucha oraz ogólną stabilizacją.
Ćwiczenia w domu
Jak wzmocnić mięśnie nóg, jeżeli nie ma się swobodnego dostępu do siłowni? Co robić, aby porządnie przetrenować je w domu, dysponując zaledwie podstawowymi elementami wyposażenia większości klubów fitness? Tak naprawdę dobry i mocny trening da się przeprowadzić w każdych warunkach. Na siłowni jest to łatwiejsze. Sportowiec ma tutaj wszystko pod ręką. Dlatego w domu musi najpierw trochę pokombinować i pomyśleć, zanim zabierze się za swoją pierwszą serię. Niektóre z ćwiczeń można wykonywać nawet bez żadnego obciążenia. Doskonale sprawdzą się tutaj wspięcia na skrzynie (alternatywnie: krzesło lub ławkę). Pobudzają one do pracy mięśnie pośladków, ud i łydek. Mimo wszystko, chcąc aktywnie trenować w domu, warto by było zainwestować. Przydałaby się przynajmniej jedna para hantli i sztanga. Już te dwa elementy pozwolą na realizowanie większości treningów na nogi.
A jeśli komuś brakuje tych pomysłów na ćwiczenia? Można ich poszukać ich po prostu w Internecie. Na niektórych stronach są one po prostu opisywane. Na innych natomiast zamieszcza się filmiki, gdzie można przyjrzeć się prawidłowej technice danego ruchu.