Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13 marca 2015 roku, podmioty oraz pośrednicy biorący udział w obrocie hurtowym produktami leczniczymi, są zobowiązani do wdrażania tzw. Zimnego Łańcucha Dostaw. Na czym on polega? Jakie jest jego znaczenie w kontekście obrotu lekami?
Na czym polega idea „zimnego łańcucha dostaw”?
Pod pojęciem „Zimnego Łańcucha Dostaw” kryje się szereg procedur i czynności, których realizacja jest niezbędna w kontekście prawidłowego przewozu oraz załadunku produktów leczniczych. Dzięki temu mogą być one dostarczane w temperaturze zapewniającej zachowanie ich pierwotnych właściwości medycznych.
Co ważne, zgodnie z Dobrą Praktyką Dystrybucyjną, zimny łańcuch dostaw obowiązuje nie tylko firmy zajmujące się transportem leków, ale też apteki, które powinny je przechowywać w odpowiednich warunkach. Oznacza to, że po przekazaniu towaru z hurtowni do apteki, kierownik tej ostatniej przejmuje pieczę nad nim i jest zobowiązany do umieszczenia artykułów medycznych w chłodni.
Skutki naruszenia procedur obowiązujących w ramach zimnego łańcucha dostaw
Niezależnie od procedur, transport leków do apteki powinien płynny i nieprzerwany. Zachowywanie procedur w ramach zimnego łańcucha dostaw jest konieczne między innymi dlatego, aby zapewnić pacjentom wszystkie niezbędne artykuły medyczne, które wykorzystuje się w danej procedurze leczenia. Jeśli zimny łańcuch dostaw nie będzie zachowany, to:
-
istnieje ryzyko ograniczenia dostępności leków, w tym szczepionek i insulin dla pacjentów,
-
może dojść do utraty właściwości konkretnego leku, co w praktyce dyskwalifikuje go do użycia w trakcie danej procedury leczenia,
-
występuje wzrost prawdopodobieństwa, że dana grupa pacjentów zachoruje na różne choroby (dotyczy zwłaszcza szczepionek),
-
istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych strat, które wynikają z konieczności usunięcia z obrotu leków, które tracą swoje właściwości.
Poza tym trzeba pamiętać, że naruszenie procedur obowiązujących w ramach zimnego łańcucha dostaw, może doprowadzić do braku dostępności ważnych leków. W okresie zwiększonego zachorowania na choroby zakaźne (np. grypa), taka sytuacja może doprowadzić do utraty wiarygodności zarówno przez hurtownie farmaceutyczne, jak i poszczególne sieci aptek.
Reasumując, w pharmalink.pl zachowanie zimnego łańcucha dostaw jest priorytetem. Dbamy o to, aby leki dostarczane do konkretnych odbiorców były przechowywane w ściśle określonych i na bieżąco monitorowanych warunkach, to jest w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.
Materiał zewnętrzny