Medycyna estetyczna przeszła w ostatnich latach dużą rewolucję. Pojawiły się nowe sposoby na poprawianie wyglądu człowieka w warunkach ambulatoryjnych. Jednym z najpopularniejszych aktualnie zabiegów tego rodzaju jest lipotransfer, czyli przeszczep tłuszczu. Lekarz, który zamierza wykonywać takie zabiegi musi jednak przejść konieczne szkolenie, które składa się z części teoretycznej i praktycznej. W tym tekście wyjaśniamy na czym polega lipotransfer i na co się przygotować jeśli chodzi o stosowne szkolenie.
Na czym polega lipotransfer
Lipotransfer to zabieg, podczas którego tłuszcz jest pobierany z jednej części ciała i przenoszony do drugiej. U wielu pacjentów tłuszcz z brzucha zostaje przeniesiony na pośladki lub piersi. Wielu pacjentów stosuje również tę procedurę, aby zwiększyć objętość swojej twarzy. Przeszczep tkanki tłuszczowej umożliwia tym samym uzyskanie efektu wypełnienia oraz odżywienia innych rejonów ciała.
Proces ten rozpoczyna się od liposukcji w obszarze, z którego usuwany jest nadmiar tłuszczu. Tłuszcz ten jest następnie oczyszczany i wprowadzany do obszaru, który ma zostać wzmocniony. Jedną z korzyści płynących z lipotransferu jest to, że wykorzystywany jest tutaj własny tłuszcz i jest mniej prawdopodobne, że ciało będzie miało jakąkolwiek negatywną reakcję na ten zabieg.
Szkolenie z przeszczepu tłuszczu – teoria
Podczas części teoretycznej szkolenia kursant poznaje główne wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu lipotransferu. Wskazuje się tutaj na techniki pozwalające na wyszczuplenie ciała, a także na zahamowanie efektów starzenia się pacjenta. Szkolenie z przeszczepu tłuszczu jest najlepszym źródłem tego typu informacji
Podczas wykładów można się ponadto dowiedzieć jakie są mechanizmy samego zabiegu i na czym polega przygotowanie do niego pacjentów. Przedstawiane są też preparaty i techniki obecnie stosowane, co będzie później przydatne w szkoleniu praktycznym. Ważną rolę odgrywa również wskazanie na zalecenia pozabiegowe oraz leczenie ewentualnych powikłań.
Szkolenie z przeszczepu tłuszczu – praktyka
W ramach części praktycznej szkolenia kursantom udostępniane są manekiny poglądowe, na których można przećwiczyć poszczególne techniki zabiegowe, posiłkując się wiedzą nabytą w teorii.
Celem szkolenia w tej części jest samodzielne wykonanie zabiegów, które polegają na pobraniu tkanki tłuszczowej, wyizolowywaniu komórek macierzystych i przeszczepie docelowym. Zwieńczeniem może być egzamin, podczas którego należy dokonać wypełnienia ubytków tkanki w okolicach twarzy, szyi lub dłoni. Całość szkolenia to zwykle około 8 godzin, a kursant otrzymuje certyfikat ukończenia.