Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Leczenie kanałowe (endodontyczne) – na czym polega i jak długo trwa?

27 lutego 2022 Leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne, czyli inaczej kanałowe jest złożoną procedurą, która wymaga od stomatologa posiadania odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz zaplecza. Na czym polega ta procedura? Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Zabieg jak leczenie kanałowe prowadzony jest wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia wnętrza zęba, czyli jego miazgi. To tkanka, która znajduje się pod szkliwem zębowym i przebiegają w niej nerwy zębowe przebiegające aż do kości żuchwy lub szczęki.

Miazga zębowa narażona jest na infekcje i uszkodzenia wtedy, gdy ząb dotknięty jest głęboką próchnicą, ale również na skutek urazów, na przykład jak wybicie zęba, jego złamanie, nadłamanie czy pęknięcie. To właśnie wtedy najczęściej wykonuje się leczenie kanałowe.

Dodatkowo procedura ta również prowadzona jest w innych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy konieczne jest wykonanie protezy zębowej – koronki stomatologicznej, mostu protetycznego.

Najlepiej zatem wybrać specjalistę jak najlepszy dentysta w Krakowie, aby mieć pewność, że procedura będzie wykonana fachowo i wyleczony ząb będzie mógł posłużyć na wiele kolejnych lat bez problemów.

Leczenie kanałowe – krok po kroku

Procedura leczenie kanałowego jest wieloetapowa. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym specjalista wykonuje poniższe czynności:

1. Wykonanie znieczulenia – dzięki niemu zabieg jest bezbolesny.

2. Otwarcie korony zęba – pozwala na dostanie się do znajdującej się w środku miazgi zębowej.

3. Usunięcie miazgi zębowej i nerwów – wnętrze komory zęba jest dokładnie oczyszczane. 

4. Zdezynfekowanie wnętrza zęba – dzięki temu można zapobiec pojawieniu się infekcji.

5. Wypełnienie wnętrza zęba – do tego celu najczęściej używana jest płynna gutaperka, która jest materiałem biozgodnym, elastycznym, trwałym.

6. Zamknięcie korony zęba – na końcu stomatolog odbudowuje wyleczony ząb.

Dodatkowo wtedy, gdy zostanie wybrany najlepszy dentysta w Krakowie specjalizujący się w leczeniu kanałowym, wykona on również dodatkowe zdjęcia RTG przed rozpoczęciem leczenia oraz w jego trakcie, by ocenić szczelność wykonanego uzupełnienia.

W dobrych gabinetach stomatologicznych stosowane są również specjalistyczne narzędzia do leczenia endodontycznego oraz mikroskopy stomatologiczne, dzięki którym proces oczyszczania zęba jest bardzo dokładny, co minimalizuje ryzyko niepowodzenia zabiegu.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Ze względu na dużą złożoność zabiegu leczenia kanałowego bardzo często jest ono rozkładane na kilka wizyt. Wobec tego pacjent musi na ogół przygotować się na 2-3 wizyty w gabinecie stomatologicznym w odstępie kilku tygodni. Zazwyczaj cała procedura zamyka się wtedy w ciągu miesiąca.

Wybrane gabinety stomatologiczne oferują również leczenie endodontyczne w ciągu jednej wizyty. Jest ono często prowadzone przy zębach z mniejszą liczbą kanałów. Wtedy wizyta trwa zazwyczaj 1-3 godziny.

Dokładne informacje dotyczące czasu trwania leczenia kanałowego oraz możliwości wykonania go podczas jednej wizyty udzieli stomatolog po wykonaniu wstępnej diagnostyki zęba.

Jak Przygotować Włosy na Ważne Wydarzenie

ZdrowieWRuchu

Grupa miłośników zdrowego trybu życia i sportu. Na naszym blogu piszemy przede wszystkim o sporcie i zdrowiu. Doradzamy jak skutecznie trenować i objaśniamy wszelkie niuanse związane z medyczną stroną sportu. Jesteśmy też entuzjastami urody i mody, dlatego chętnie dzielimy się też ciekawostkami i poradami związanymi właśnie z tymi dziedzinami. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Problemy z utrzymaniem erekcji
Uśmiech na całe życie
implanty stomatologiczne

Jesteś zainteresowany reklamą?

implanty stomatologiczne