Jak radzić sobie z nadciśnieniem?

Choroby układu krążenia są niestety coraz popularniejszym problemem, z jakim zmagamy się zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wynika to z wielu czynników, jak niehigieniczny tryb życia, nadwaga i otyłość czy życie w ciągłym stresie. Część z nas ma również skłonności odziedziczone po kimś z rodziny, co jeszcze bardziej stawia nas w trudnej sytuacji. Jak możemy radzić sobie z nadciśnieniem, aby minimalizować jego skutki?

1. Odpowiednia dieta i styl życia mają duże znaczenie
2. Ograniczenie używek jako wsparcie w leczeniu
3. Redukcja stresu w życiu codziennym
4. Leki na nadciśnienie – jak się z nimi obchodzić

Odpowiednia dieta i styl życia mają duże znaczenie

W ograniczaniu skutków nadciśnienia ważne jest nie tylko podążanie za wskazówkami lekarza i regularne badania, ale także zmiana naszego stylu życia jako całości. Szczególną uwagę warto przywiązać do tego, jak wygląda nasza dieta, jakość i higiena snu oraz jak bardzo aktywni w ciągu dnia jesteśmy. Jeżeli mamy tendencję do spożywania posiłków nieregularnie lub jest ich w ciągu dnia mało, warto spróbować wyrobić w sobie nawyk odwrotny – jeść częściej, ale mniejsze porcje, a także zadbać o to, co właściwie kładziemy na talerz. W przypadku problemów z układem krążenia wskazane jest ograniczenie ilości spożywanych tłuszczy, a także zamianę tych niekoniecznie zdrowych, na pełnowartościowe, jak na przykład oliwa. Powinniśmy skłonić się ku produktom pełnoziarnistym, owocom, dużej ilości warzyw, chudym produktom odzwierzęcym i takiemu samemu mięsu. Dzięki temu z jednej strony nie będziemy czuć się głodni, a z drugiej ograniczymy zapasy tkanki tłuszczowej w naszym ciele.

Ograniczenie używek jako wsparcie w leczeniu

Używki i nałogi są zawsze przeciwnikiem, jeżeli zmagamy się z jakąś chorobą. Nie inaczej jest w przypadku nadciśnienia – jeżeli palimy lub spożywamy często alkohol, de facto sabotujemy swoje starania o powrót do zdrowia. W przypadku problemów z układem krążenia szczególnie zabójcze będą dla nas papierosy, ponieważ ich używanie kładzie jeszcze większy stres na nasz organizm, i to w momencie, gdy ten i tak ma już problem z rozprowadzeniem tlenu po wszystkich komórkach naszego ciała. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, gdy dowiemy się o problemach z ciśnieniem krwi, jest właśnie porzucenie niezdrowych przyzwyczajeń.

 

Redukcja stresu w życiu codziennym

Stres jest obecny w naszym życiu od zawsze i co do zasady nie jest to złe. Dzięki niemu wiemy, jak zachować się w trudnych sytuacjach. Gdy jednak zaczyna dokuczać nam za bardzo, może mieć poważny wpływ nie tylko na umysł, ale i ciało. W przypadku, gdy chorujemy na choroby układu krążenia bardzo ważnym jest, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem, jak i niwelować te jego źródła, które jesteśmy w stanie. Dzięki temu leczenie będzie skuteczniejsze, a i my poczujemy się po prostu lepiej sami ze sobą.

Leki na nadciśnienie – jak się z nimi obchodzić

Jeżeli przyjmujemy leki w naszej chorobie to przede wszystkim powinniśmy trzymać się jednej, żelaznej zasady: zawsze słuchamy lekarza. W sytuacji, gdy planujemy wspomóc się środkami dostępnymi bez recepty, również należy ten krok przedyskutować z lekarzem, zanim go spróbujemy. Takie działanie wynika z faktu, że substancje zawarte w różnych środkach mogą ze sobą oddziaływać i reagować, przy okazji zmieniając skutki, jakie odczuwamy, a nawet nam szkodzić. Przykłady leków bez recepty, pomagających w leczeniu nadciśnienia, znajdziesz na stronie: https://www.nowafarmacja.pl/leki-na-nadcisnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *