czerwone plamy na ciele

Czerwone plamy na ciele – przyczyny powstawania

Organizm ludzki, to bardzo skomplikowana “maszyna”, która reaguje na różnorakie bodźce. Reakcje te niekiedy są pozytywne i pożądane, jednakże niektóre z nich utrudniają życie, powodują różnego rodzaju zaburzenia, jak również są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Wiele z tych reakcji możliwe jest do złagodzenia oraz wyleczenia, jednak niektóre z nich są pochodzenia nieświadomego, a także niemożliwe do zatrzymania. Jednym widocznych zaburzeń na ciele człowieka mogą być plamy, zaczerwienienia, problemy skórne czy wysypki.

Co mogą oznaczać czerwone plamy na ciele oraz symptomem jakiej choroby mogą być?

Czerwone plamy na ciele mogą pojawiać się w wielu miejscach. W zależności od wielkości plam, ich usytuowania, jak również struktury możliwe jest określenie choroby i powodu ich powstania. W przypadku powstania jakichkolwiek plam na skórze należy niezwłocznie udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz określi charakter zmian. Podczas diagnozy ważne jest szczere odpowiedzenie na zadane pytania, które mogą nakierować specjalistę na właściwy trop, a dzięki czemu dobrać odpowiednie leczenie i sposób pozbycia się ich. Czerwone plamy pojawiające się na całym ciele mogą być oznaka wielu chorób i zaburzeń. Czerwone i swędzące plamy mogą być oznaka alergii oraz wstrząsy anafilaktycznego. Podczas tego rodzaju zaburzenia występują dodatkowe objawy współtowarzyszące w postaci obrzęków warg, wymiotów, ogólnego osłabienia, gorączki, pocenia się czy przyspieszonego bicia serca. Plamy powstające podczas uczulenia i alergii mogą być wywołane wieloma czynnikami. Alergicy mogą być uczuleni na substancje zawarte w pokarmie, jad owadów czy substancje chemiczne znajdujące się np. w proszku do prania. 

Czerwone plamy na ciele mogą również oznaczać rozwijające się zapalenie skóry

Zmiany te mogą przyjmować postać czerwonych wystających, swędzących pęcherzy, a także jako typowa wysypka. Zapalenie skóry może być spowodowane kontaktem z trującymi roślinami, jak również tworzącymi się w organizmie chorobami.

Innym skutkiem powstających czerwonych plam może być choroba zwana świerzbem. O rozwoju tej choroby mogą świadczyć plamy powstające w okolicach łokci, w pasie, na pośladkach lub miedzy palcami. Skóra staje się bardzo wrażliwa, a tworzące się zmiany pieczące i swędzące. Powstające czerwone, uciążliwe plamy ujawniają się zazwyczaj w drugim tygodniu choroby, a zaburzenie jest zakaźne i powoduje wiele niedogodności.
Czerwone plamy na ciele mogą być również oranką szkarlatyny, której towarzyszy również wysoka gorączka i złe ogólne samopoczucie. Szkarlatyna to również choroba zakaźna, wywołana paciorkowcem. U chorego można również zaobserwować osłabienie, bóle głowy i pogorszenie koncentracji. Czerwone plamy powstałe na skutek szkarlatyny uwydatniają się w postaci drobnych, czerwonych krostek, szczególnie w okolicy tułowia. Zaczerwienienia mogą również pojawiać się na skórze twarzy. Zmiany skórne ustępują po kilku dniach, jednak podczas wykrycia wybroczyn należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *