Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kinesiology taping

20 listopada 2018 kinesiology taping


Plastrowanie, czyli kinesiology taping (taśmowanie medyczne) to połączenie tego co najlepsze w naturalnych sposobach samoleczenia i klasycznej medycynie. Obecnie w gabinetach fizjoterapeutycznych cieszy się coraz większą popularnością. Czym jest ta metoda?.

Taśmowanie medyczne

Nazwa kinesiology taping jest angielskojęzyczna i wolnym tłumaczeniu oznacza kinezjologię oraz oklejanie taśmą. Praktycznie rzeczywiście mamy tu do czynienia z oklejaniem taśmą. Metoda ta polega na aplikowaniu na ciało, ale w ściśle określony sposób i miejscach, specjalnej nierozciągliwej lub elastycznej taśmy. Największe zastosowanie znajduje w medycynie sportowej w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia. Ale wykorzystuje się ją także w ortopedii i rehabilitacji.

Jak działa plastrowanie?

Działanie plastrowania opiera się w głównej mierze na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu naklejenia taśmy, przez co znacznie poszerza się zakres ruchu oraz siła mięśni. Dodatkowo taka taśma usprawnia pracę układu limfatycznego. Co jest dodatkowym atutem w przypadku usuwania zastoin czy obrzęków, zmniejszania stanów zapalnych oraz podskórnych krwiaków poprzez lepszy przepływ limfy. Krążąca szybciej limfa sprzyja także regeneracji komórek w skórze. Dobrze przeprowadzone taśmowanie medyczne redukuje bólu. Ma to związek z aktywacją naturalnych dla organizmu procesów znieczulania, pochodzącego z wewnątrz nas samych.

Działanie plastrów nie tylko bowiem zmniejsza napięcie mięśni, ale także działa na zakończenia receptorów bólu. Odpowiednia aplikacja przez doświadczonego użytkownika lub lekarza taśmy do plastrowania pomaga skorygować nieprawidłową pozycję stawu. U osób wrażliwych na nakładane na skórę medykamenty nie zaobserwowano reakcji alergicznych w przypadku stosowania plastrów. Do tego w miejscach odklejenia plastrów nie tworzą się odparzenia. W odróżnieniu od np. gipsu plastry są wodoodporne, dzięki czemu wszelkie czynności higieniczne jak kąpiele i mycie są z nimi możliwe. Przez to poprawia się dobrostan pacjentów je stosujących.

Czy kinesiology taping to metoda dla każdego?

 

Kinesiology taping jest terapią wspomagającą leczenie wielu schorzeń. Jest naprawdę uniwersalna i przez to znajduje zastosowanie w fizjoterapii sportowej, zarówno sportów wyczynowych jak i uprawianych amatorsko. Jest doskonałym środkiem na uśmierzanie bólu mięśni i stawów w przypadkach, kiedy nie można stosować niektórych leków np. podczas ciąży. Spore powodzenie daje także stosowanie takiej terapii w przypadkach leczenia kontuzji stawów i mięśni czy drenażu limfatycznym. Lekarze z chęcią wykorzystują plastrowanie w gojeniu ran pooperacyjnych, redukowaniu obrzęków związanych z zabiegami chirurgicznymi czy wreszcie bliznowaceniu i wchłanianiu zwłóknień. Może być także stosowana u dzieci po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pediatrą lub innym specjalistą chorób dziecięcych.

Kinesiology taping to właściwie same zalety

Korzystać z tej metody może praktycznie każdy, a przeciwwskazań nie ma zbyt wiele. Zalicza się do nich łuszczycę i inne zaawansowane choroby skóry, także te wywołane niektórymi alergiami ze względu na ryzyko uszkodzenia jej delikatnej warstwy podczas ściągania plastrów, cukrzycę insulinozależną oraz trudno gojące się rany. Utrudnieniem może być także konieczność stosowania zabiegów fizykoterapeutycznych, których nie można wykonywać przez powierzchnię plastra, jak na przykład naświetlania. Ale pomimo tych obostrzeń jest szeroko stosowana i dobrze tolerowana przez pacjentów.

Jej działanie wspomaga funkcjonowanie organizmu przez całą dobę, przez co nie tylko zmniejsza ból np. w nocy, ale także wspiera procesy lecznicze i wydolnościowe utrzymujące się nawet po jej usunięciu. Ze względu na naprawdę minimalną ingerencję znajduje zastosowanie w każdej grupie wiekowej, zarówno u dzieci, kobiet w ciąży, jak i osób w podeszłym wieku. Żeby było mało koszt takiej terapii także jest niski. Standardowo stosuje się minimum 3-5 aplikacji taśmy z rzędu, przy czym plaster noszony jest w granicach 3-5 dni lub do samodzielnego odklejenia podczas codziennych czynności.

Plastrowanie a inne terapie, leki i zabiegi

Podczas plastrowania można przyjmować leki i wykonywać zabiegi fizykoterapeutyczne. Łączy się je często z innymi terapiami rehabilitacji ruchowej. Pomaga ona utrzymać efekty osiągnięte podczas takich zajęć na dłuższy okres.
Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu metody plastrowania należy przeprowadzić dokładny wywiad medyczny, podczas którego lekarz oceni siłę mięśniową, dokona pomiaru zakresu ruchomości stawów. Może zostać zalecone badanie neurologiczne oraz ocena reakcji objawów na przesuwanie powięzi w różnych kierunkach.

transport leków

ZdrowieWRuchu

Grupa miłośników zdrowego trybu życia i sportu. Na naszym blogu piszemy przede wszystkim o sporcie i zdrowiu. Doradzamy jak skutecznie trenować i objaśniamy wszelkie niuanse związane z medyczną stroną sportu. Jesteśmy też entuzjastami urody i mody, dlatego chętnie dzielimy się też ciekawostkami i poradami związanymi właśnie z tymi dziedzinami. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wczesne wspomaganie rozwoju
Problemy z utrzymaniem erekcji
Uśmiech na całe życie

Jesteś zainteresowany reklamą?